Prelegenci

Wojciech Siryk

Przedsiębiorca, dziennikarz. Autor nowego, polskiego programu podróżniczego "Ten Świat Jest Nasz" (odcinki są dostępne w serwisie YouTube). Program opowiada o miejscach, które są bardzo bogate (lub bogacą się niezwykle szybko), jednak wciąż nie są znane polskiej publiczności.

Jolanta Danak- Gajda

Z wykształcenia etnograf i muzykolog, Absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Od 1986 r. dziennikarka Polskiego Radia Rozgłośni Regionalnej w Rzeszowie. Na antenie radiowej zajmuje się m.in. folklorem. Prowadzi popularne audycje: "Na ludową nutę", "Plebiscyt Kapel Ludowych Radia Rzeszów".  Nagrywa zespoły regionalne i kapele ludowe wzbogacając radiowe archiwum. Za popularyzowanie kultury ludowej na antenie otrzymała nagrodę im. Franciszka Kotuli i Marszałka Województwa Podkarpackiego. Ponadto jest autorką reportaży radiowych nagrodzonych w ogólnopolskich konkursach ,  m.in.  im. A.Loreta i M.Orłowicza,  oraz o mniejszościach etnicznych.

Hobby - to podróże. Odwiedziła Chiny, Japonię, USA, Islandię, Rosję, kraje Afryki Północnej i prawie cała Europę. W  podróż zabiera mikrofon i aparat fotograficzny. Prezentowała swoje zdjęcia w Przemyślu, Krośnie, Jarosławiu i Łańcucie

PAWEŁ PABIAN

Jestem trenerem umiejętności osobistych, zapalonym miłośnikiem gór i Przewodnikiem Górskim z uprawnieniami na cały teren Beskidów, poczynając od Beskidu Ślaskiego na Bieszczadach kończąc. Do pakietu dorzucę Prezesa Akademickiego Oddziału PTTK w Rzeszowie oraz Właściciela firmy szkoleniowo-turystycznej PERFECT PROGRESS. Duch Gór to nawet nie moja druga osobowość – to cały JA. Do moich górskich dorobków mogę wliczyć najwyższy szczyt Alp Mont Blanc (4810 m.n.p.m.), czy położony w Kirgistanie Pik Lenina o wysokości 7134 m.n.p.m., zaliczany do prestiżowego odznaczenia Śnieżnej Pantery. Za największy sukces uznaję jednak ustanowienie rekordu szybkości pieszego pokonania drugiego co do długości szlaku turystycznego w Polsce – Niebieskiego Szlaku Karpackiego o długości 450 km w czasie 164 godzin oraz ustanowienie rekordu szybkości szybkości w zdobyciu Korony Polski w wersji bez wsparcia (28 szczytów w 110 godzin i 50 minut). Ekstremalny sport oraz ciągła praca nad moim rozwojem i poprawianiem wydajności uruchomiła cel by zapalać miłość do gór wśród ludzi i pokazywać, że każdy doświadcza gór oraz przyrody na swój wyjątkowy sposób.

Juszka Muikkunen

Mam na imię Juszka, mam 23 lata, pochodzę z małej wioski na Podkarpaciu. Od 5 lat włóczę się po świecie, moim głównym środkiem transportu jest autostop ale lubię też używać siły własnych nóg. Poza tym kocham koty i stare książki których mam kilkaset w domu i ciągle kupuję nowe bo nie mogę obojętnie przejść obok antykwariatu.

JACEK KWAPIŃSKI

z zawodu żongler, z wykształcenia geograf, z pasji wspinacz. Hobbystycznie historyk i autostopowicz. Syn instruktorki taternickiej. Przed ukończeniem 24 lat odwiedziłem 50 krajów w Azji, Afryce, Europie i obu Amerykach. Wyznaję zasadę „jak już gdzieś jedziesz to chociaż zrób tam coś fajnego”. U mnie prawie zawsze kończy się na górach, często zdobywanych samotnie. W wieku 21 lat wszedłem na Mont Blanc i Damavand w Iranie. Dwa lata później już na Chimborazo (Ekwador) i Aconcaguę.

JACEK MATECKI

Zanim został pisarzem, zajmował się dziennikarstwem filmowym, teatrem, wydawał kwartalnik literacki, pracował dla innych jako „murzyn”, scenarzysta i drugi reżyser. Wszystko to (z wyjątkiem teatru) okazało się stratą czasu.

W 2009 roku pojechał turystycznie do Rosji, żeby zobaczyć jak się tam sprawy mają i został na dłużej… Wstąpił do Polonii Archangielskiej i razem z nią szukał polskich śladów na dalekiej Północy. Postawili tam cztery pomniki, odszukali zapomniane cmentarze… W końcu zamieszkał w tajdze, a potem ruszył na „objazd” kraju i przejechał go od wzdłuż od Kaliningradu do Kamczatki i wszerz od Polarnego Uralu do pustyń Azji Środkowej. Zmęczony, zaszył się w prowincjonalnym teatrze gdzieś na Uralu, w którym nawet wystąpił na scenie, co prawda tylko przez dwanaście sekund…

Wszystko to opisał w dwóch niezwykłych książkach, „Co wy,…, wiecie o Rosji” i „Dramat numer trzy”.

JAKUB CZAJKOWSKI

Geograf i podróżnik. Organizuje i pilotuje rajdy konne, wyprawy przygodowe i trekkingowe w różnych częściach świata. Kilkakrotnie podróżował konno po Mongolii i wędrował po górskich pustkowiach Azji Środkowej - w Pamirze i Tien-szanie. Przemierzał szlaki Tybetu, Indochin i syberyjską tajgę. Wielokrotnie organizował też trekkingi górskie w różnych pasmach Karpat. Pasjonuje się fotografią, dziką przyrodą i aktywnym wypoczynkiem, najlepiej na dystansie 100 km, z mapą i kompasem w dłoni.

ZUZANNA PUCHALSKA I TOMASZ GABOR

Poznali się w drodze jeszcze jako nastolatkowie, jadąc pociągiem na Woodstock i już wtedy wiedzieli że to właśnie z drogą i podróżowaniem już zawsze będzie się łączyć ich życie. Dla Zuzki i Tomka drugim domem stały się Bieszczady i ich górskie ścieżki, od których rozpoczęli swoją podróżniczą przygodę, by następnie ruszyć w trasy autostopowe po niemal całej Europie. Podczas tysięcy pokonanych kilometrów ich kierowcami bywali milionerzy i znani artyści, przemytnicy i policjanci. Swoje survivalowe obozy rozbijali już m. in. na skałach austriackich Alp czy skandynawskiego Lysefiordu, parzyli kawę na Trolltundze i zajadali się armeńskimi szaszłykami w Erywaniu. Kierując się swą zasadą szukania coraz większych wyzwań, planują już w tym roku pokonać na wskroś całą Azję. Za sobą mają już pierwszy przystanek na drodze do dłuższej wschodniej przygody - Zakaukazie, gdzie znów przekonali się że podróżowanie stało się ich powietrzem, sposobem na odnalezienie samych siebie i ucieczką od stagnacji. 

SEBASTIAN HENNING, WOJTEK MALICHA

Sebastian:
27 lat, z zawdou kucharz z pasji podróżnik. Obecnie pracuje na sali w jednej z najlepszych restauracji w Bydgoszczy.
Człowiek który marzy o zwiedzeniu całego świata, oraz o zdobyciu gwiazdki Michelin w swojej restauracji, którą chce otworzyć już niebawem. 

Wojtek: 
26 lat, podróżnik, marzyciel. Dla wielkiej przygody w 2012r. zostawił studia. Spędził ponad 2 lata w Ameryce Południowej gdzie nauczył się języka portugalskiego i hiszpańskigo. 
Największe marzenie Wojtka to odwiedzenie wszystkich krajów Świata oraz chce założyć biznes strikte związany z podróżami. 

JACEK WNUK

Fotograf – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi wydziału operatorskiego kierunku Fotografia. Ukończył również Geografię na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Autor czarno-białego albumu fotograficznego Karpaty Wschodnie wydanego w 2014 r. przez wydawnictwo Ruthenus.

MAREK PODRAZA

założyciel bloga "W cztery strony świata", w ciągu swojego 23-letniego życia odwiedził już 36 państw i 3 kontynenty, odhaczając na mapie kolejne miejsca i planując następne wyprawy. Najciekawsze z nich to m.in. Madera, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Malediwy. Od dłuższego czasu wszystkie wyjazdy organizuje on na własną rękę, pokazując innym jak zrobić to tanio a przede wszystkim ciekawie. Jego rekord cenowy to 760 zł za 10-dniowy pobyt na Malcie.

JAROSŁAW HERBERT

Na co dzień prowadzi na Uniwersytecie Rzeszowskim m.in. zajęcia z przedmiotów związanych z turystyką. Jest też opiekunem koła naukowego Podróżników, z którym ma na koncie około 60 wyjazdów. Sam też jest zapalonym podróżnikiem, a teraz tą pasją chce zarazić swojego 7-letniego syna Antka. W dwa tygodnie przejechali autostopem Polskę dookoła.

URSZULA WAŁACHOWSKA

Podróżniczka, instruktor survivalu, przewodnik po bieszczadzkich górach i bezdrożach. Wraz z mężem od kilku lat w każdej wolnej chwili pakuje plecak i wyrusza w nieznane. Na co dzień mieszka w Bieszczadach, gdzie prowadzi Szkołę Przetrwania. Każdego poranka można ją znaleźć na połoninach fotografującą wschody słońca. Za nią już wyprawy po Europie Zachodniej na stopa i Bałkany. Bliski wschód, daleka Japonia i Korea Południowa. Wizyta w ostatniej wiosce trędowatych w Rumunii i noc spędzona na posterunku Policji w Górskim Karabachu.

ANIA KNAPIK

Podróżniczka z ponad 40 odwiedzonymi krajami na koncie, eksploratorka świata i rzeczywistości wokół niej, miłośniczka Ameryki Łacińskiej i azjatyckiej kuchni zafascynowana konceptem slow travel, pasjonatka języków obcych i ich wpływu na interakcję międzyludzką, blogerka z misją inspirowania Polaków do podróżowania, realizacji marzeń, odkrywania siebie i świata.

www.eksploratorka.pl

PIOTR DURAK

Polonista, dziennikarz, podróżnik. Rocznik 1985. Ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Rzeszowskim z dziedziny literaturoznawstwa. Jest autorem trzech powieści i dwóch tomików wierszy. Pasjonat podróży rowerowych, spływów pontonowych i wspinaczki górskiej. Zdobywca większości szczytów Korony Gór Polskich. Z aparatem fotograficznym odwiedził kilkaset miejsc opuszczonych przez człowieka. W kwietniu 2009 roku wraz z ekipą Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego spędził tydzień na Ukrainie w opuszczonej strefie po katastrofie reaktora w Czarnobylu. Efektem wyjazdu była seria reportaży w lokalnych mediach i wystawa fotografii w Uniwersytecie Rzeszowskim i w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu.

NATALIA KEMPA i AGATA CIUPAK

Natalia Kempa: Absolwentka WSIZ na kierunku Turystyka i Rekreacja uwielbia prace z ludźmi, dobrą kuchnie, sport i języki obce, zwłaszcza język hiszpański. Na swoim koncie ma liczne podróże po Polsce i świecie oraz wiele pomysłów na odbycie nowych. Niewątpliwie największym jej osiągnięciem podróżniczym, była wyprawa na Spitzbergen.  

Agata Ciupak: Absolwentka Politechniki Rzeszowskiej, na co dzień doradca finansowy, jej pasją są podróże, była już w 19 krajach. Interesuje się również zdrowym stylem życia. Udział w krótkoterminowych wymianach zagranicznych i wolontariat w organizacji Aiesec daje jej możliwość poznawania nowych ludzi z różnych zakątków świata, a także ich kultury i tradycje, co jest inspiracją do dalszych wyjazdów. 

PIOTR FIRLEJ

Jest miłośnikiem, propagatorem i kreatywnym inicjatorem turystyki na Pogórzu Karpackim. Mieszka w Tuchowie, skąd odbywa bliskie i dalsze podróże. Jest przewodnikiem beskidzkim SKPG Kraków, pilotem wycieczek, geografem, as. ds. promocji Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura", właścicielem firmy Centrum Usług Turystycznych i Przedsiębiorczości, założycielem stron internetowych SkamienialeMiasto.pl, JezioroRoznowskie.pl, Pogorza.pl, PiotrFirlej.com, Cut.Travel.pl, autorem przewodnika pt. Jej wysokość Brzanka.pl